Kategorie Konkursu Piw Rzemieślniczych - Kraft Roku 2024
Masz pytania dotyczące Konkursu lub kategorii? Napisz: kpr@kraftroku.pl
Komunikat Szefa Jury oraz szczegóły organizacyjne dotyczące KPR 2024 znajdziesz tutaj.
- British Ale (9-15ºPlato)
W tej kategorii zgromadziliśmy wszystkie brytyjskie jasne i bursztynowe Ale. Irlandczykom, by się to nie spodobało, ale trafiło tu również Irish Red Ale. Z tej kategorii wyłączone są mocne brytyjskie Ale oraz English IPA. Summer Ale może zawierać nowofalowe chmiele, ale jeśli są one dominujące, lepiej wystawić piwo w kategorii Session IPA, American Pale Ale lub Hazy American Pale Ale.
- Bitter
- Mild
- English Pale Ale
- ESB
- Brown Ale
- Scottish Ale
- Irish Red Ale
- Summer Ale
- Strong Ale (15-30ºPlato)
Ta kategoria grupuje mocne Ale, za wyjątkiem tych z belgijskim rodowodem oraz czarnych Imperialnych Stoutów, Porterów, a także Barley Wine.
- Old Ale
- Wee Heavy
- Wheat Wine
- Rye Wine
- Oat Wine
- Barley Wine (>20ºPlato)
Gęste, mocne i złożone piwa degustacyjne o brytyjskim rodowodzie wraz z amerykańskimi i beczkowymi wariacjami. Bogate w słodowe nuty wraz z wyraźnymi akcentami owocowymi i chmielowymi.
- English Barley Wine
- American Barley Wine
- Barrel Aged Barley Wine** - należy podać rodzaj użytej beczki i po jakim alkoholu
- Dry Stout (9-11 ºPlato)
Tradycyjny irlandzki, wytrawny, mocno palony, lekki, klasyczny Stout. Dry Stouty chmielone wyłącznie polskimi odmianami można zgłaszać w kategorii 29. Polish Ale.
- Dry Stout
- Stout (9-15ºPlato)
Mocniejsze od Dry Stout wersje: amerykańska obficie chmielona amerykańskimi chmielami, a także Oatmeal Stout. W tej kategorii należy też wystawić piwa w stylu Brown Porter. Stouty i górnofermentacyjne Portery chmielone wyłącznie polskimi odmianami można zgłaszać w kategorii 29. Polish Ale.
- American Stout
- Oatmeal Stout
- Brown Porter
- Milk Stout (10-18ºPlato)
Słodsze i pełniejsze wersje stoutu zarówno z płatkami owsianymi, jak i laktozą.
- Milk Stout
- Milk Stout z dodatkami* - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu
- Stout/Porter with Special Ingredients
Portery górnej fermentacji i Stouty z dodatkiem kawy, ale też z różnymi innymi dodatkami (chili, zioła, śliwki, itp.) powinny trafić do tej kategorii. Wyjątkiem są piwa Milk Stout, które powinny być wystawione w kategorii 6. Milk Stout.
- Coffee Stout/Porter* - należy podać rodzaj użytej kawy
- Stout/Porter z dodatkami* - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu
- Strong Stout/Porter (15-20ºPlato)
Mocne, ale nie najmocniejsze wersje Stoutów i Porterów górnej fermentacji.
- Robust Porter
- Foreign Extra Stout
- Tropical Stout
- Imperial Stout/Porter (>20ºPlato)
Najmocniejsze, najbardziej spektakularne klasyczne imperialne wersje Stoutu i górnofermentacyjnego Porteru, za wyjątkiem wersji z dodatkami, dymionych, imperialnych Porteru Bałtyckiego oraz wersji leżakowanych w drewnie.
- Imperial Stout
- Imperial Porter
- Specialty Imperial Stout/Porter (>20ºPlato)
Specjalne wersje najmocniejszych Stoutów i górnofermentacyjnych Porterów. W przypadku piw z dodatkami należy podać jakie dodatki zostały użyte, w przypadku piw dymionych należy podać, czym był dymiony słód lub w jaki sposób powstał charakter dymu. Wersje leżakowane z drewnem należy zgłaszać w kategorii 12. Wood & Barrel Aged Imperial Stout/Porter. Wersje Pastry należy zgłaszać w kategorii 11. Pastry Stout.
- Imperialny Stout/Porter z dodatkami* - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków
- Dymiony Imperialny Stout/Porter* - należy podać czym był dymiony słód lub pochodzenie nut dymnych
- Torfowy Imperialny Stout/Porter
- Pastry Stout
Najczęściej gęsta, bogata w nuty od najprzeróżniejszych dodatków, słodka lub półsłodka, mocna wersja Stoutu, chociaż zdarzają się przedstawiciele o niższym woltażu. Kategoria obejmuje wszystkie rodzaje Pastry Stout – niezależnie od mocy i dodatków, także wersje leżakowane w drewnie. Przy zgłoszeniu należy podać wszelkie dodatki, jak owoce, przyprawy, słodycze, etc. oraz rodzaj użytej beczki. Wersje z wytrawne Imperialnych Stoutów (także barrel aged) z dodatkami powinny zostać zgłoszone do kategorii 12. Wood & Barrel Aged Imperial Stout/Porter.
- Pastry Stout* - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu
- Pastry Stout Barrel Aged*,** - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu, należy podać rodzaj użytej beczki i po jakim alkoholu
- Wood & Barrel Aged Imperial Stout/Porter (>20ºPlato)
Imperialne Stouty i Portery górnej fermentacji leżakowane z drewnem lub w beczkach (wood & barrel aged). Portery Bałtyckie leżakowane w drewnie powinny być wystawione w kategorii 16. Wood & Barrel Aged Baltic Porter. Należy podać rodzaj dodatków oraz rodzaj użytych beczek lub drewna. Wersje słodkie - Pastry należy zgłaszać w kategorii 11. Pastry Stout.
- Imperialny Stout/Porter Wood & Barrel Aged** - należy podać rodzaj użytej beczki i po jakim alkoholu
- Imperialny Stout/Porter z dodatkami Wood & Barrel Aged*,** - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu, należy podać rodzaj użytej beczki i po jakim alkoholu
- Dymiony Imperialny Stout/Porter Wood & Barrel Aged** - należy podać rodzaj użytej beczki i po jakim alkoholu oraz należy podać czym był dymiony słód lub pochodzenie nut dymnych
- Torfowy Imperialny Stout/Porter Wood & Barrel Aged** - należy podać rodzaj użytej beczki i po jakim alkoholu oraz należy podać czym był dymiony słód lub pochodzenie nut dymnych
- Baltic Porter (18-22ºPlato)
Piwowarski Skarb Polski. W wersji klasycznej, bez dodatków.
- Porter Bałtycki
- Imperial Baltic Porter (≥22ºPlato)
Piwowarski Skarb Polski w wersji imperialnej - mocniejszej, bez dodatków.
- Imperialny Porter Bałtycki
- Specialty Baltic Porter (>18ºPlato)
Wszelkiego rodzaju wariacje na temat Porteru Bałtyckiego, które ubogacają ten styl, a więc w wersji dymionej, z dodatkami oraz torfowej.
- Porter Bałtycki Dymiony - należy podać czym był dymiony słód lub pochodzenie nut dymnych
- Porter Bałtycki z dodatkami* - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmiel
- Porter Bałtycki Torfowy
- Wood & Barrel Aged Baltic Porter (>18ºPlato)
Portery Bałtyckie leżakowane w beczkach (lub z udziałem drewna) oraz z możliwymi dodatkami.
- Porter Bałtycki Wood & Barrel Aged** - należy podać rodzaj użytej beczki i po jakim alkoholu
- Porter Bałtycki z dodatkami Wood & Barrel Aged*,** - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu, należy podać rodzaj użytej beczki i po jakim alkoholu
- American Pale Ale (10-14ºPlato)
Codzienne piwo rzemieślnicze. Sesyjne, pijalne, z wyraźną słodowością. Mocniej chmielowe wersje powinny trafić do kategorii 20. Session IPA. Pale Ale chmielone wyłącznie polskimi odmianami można zgłaszać w kategorii 29. Polish Ale.
- American Pale Ale
- Hazy Pale Ale (10-14ºPlato)
Lekkie, zmętnione, soczkowe, wyraźnie nachmielone, jasne Ale, z niewielką goryczką. Innymi słowy APA na nowe czasy. Hazy Pale Ale chmielone wyłącznie polskimi odmianami można zgłaszać w kategorii 29. Polish Ale.
- Hazy Pale Ale
- Other American Ale (10-20ºPlato)
Wszelkie Ale z amerykańskimi chmielami, mętne, pszeniczne, bursztynowe, brązowe i ciemne. Piwa w wymienione w podkategoriach chmielone wyłącznie polskimi odmianami można zgłaszać w kategorii 29. Polish Ale.
- American Wheat (10-14ºPlato)
- American Amber Ale (10-15ºPlato)
- American Brown Ale (10-15ºPlato)
- Red IPA (15-18ºPlato)
- Brown IPA (15-18ºPlato)
- Imperial Amber Ale (>18ºPlato)
- Imperial Brown Ale (>18ºPlato)
- Session IPA (<14ºPlato)
Sesyjna, lekka wersja IPA, jeśli chodzi o ekstrakt i zawartość alkoholu, ale cały czas zorientowana na chmielowość. Bezalkoholowe IPA powinny trafić do kategorii 63. Non-Alcohol Beer, niskoalkoholowe IPA powinny trafić do kategorii 65. E. Low-Alcohol Beer. Session IPA chmielone wyłącznie polskimi odmianami można zgłaszać w kategorii 29. Polish Ale.
- Session West Coast IPA
- Session Hazy IPA
- Micro/Nano IPA (7-10º Plato)
- West Coast IPA (14-18ºPlato)
IPA z zachodniego wybrzeża, jasne, wytrawne, ekstremalnie nachmielone zarówno na aromat jak i na goryczkę. Ikona piwnej rewolucji. W tej kategorii należy też zgłaszać piwa na chmielach nowozelandzkich lub australijskich, pamiętając, aby prezentowały one charakter West Coast IPA. West Coast IPA chmielone wyłącznie polskimi odmianami można zgłaszać w kategorii 29. Polish Ale.
- West Coast IPA
- East Coast IPA (14-18ºPlato)
Amerykańska interpretacja IPA ze wschodniego wybrzeża, ze słodowością i nutami karmelowymi znanymi z angielskiego pierwowzoru, ale połączona z nowofalowymi chmielami. East Coast IPA chmielone wyłącznie polskimi odmianami można zgłaszać w kategorii 29. Polish Ale.
- East Coast IPA
- Hazy IPA (14-18ºPlato)
Styl, który przebojem wdarł się na polski rynek piwny. Mętne, soczyste, ekstremalnie owocowe, znane też jako New England IPA. Hazy IPA chmielone wyłącznie polskimi odmianami można zgłaszać w kategorii 29. Polish Ale.
- Hazy IPA
- Cold IPA (13-16ºPlato)
Najnowszy hit polskiej sceny rzemieślniczej! Wytrawna (!) i chmielowa wersja West Coast IPA, ale przy użyciu szczepów drożdży o czystym profilu fermentacyjnym, bez nut estrowych i siarkowych. Przeciwieństwo Hazy IPA. Piwa w stylu West Coast IPA należy zgłosić w kategorii 21. West Coast IPA, natomiast piwa India Pale Lager należy zgłosić w kategorii 42. Other Lager. Cold IPA chmielone wyłącznie polskimi odmianami można zgłaszać w kategorii 29. Polish Ale.
- Cold IPA
- Black IPA (10-22ºPlato)
Znane również jako Cascadian Dark Ale lub American Black Ale. Kwestia nazewnictwa tej kategorii budzi pewne spory, ale ważne jest, że każdy wie, że chodzi o ciemne, a nawet czarne, mocno nachmielone nowofalowymi odmianami Ale. Black IPA chmielone wyłącznie polskimi odmianami można zgłaszać w kategorii 30. Polish IPA.
- Session Black IPA (10-14ºPlato)
- Black IPA (14-18ºPlato)
- Imperial Black IPA (18-22ºPlato)
- Imperial IPA (>18ºPlato)
Najmocniejsze IPA, z intensywną chmielową goryczką i obłędnym aromatem chmielu. Wersje zmętnione, z niską goryczką, ale intensywnym nachmieleniem należy zgłaszać w kategorii 27. Hazy Imperial IPA.
- Imperial IPA**** - należy opisać piwo, np. ekstrakt, Quad IPA, West Coast Imperial IPA, etc.
- Hazy Imperial IPA (>18ºPlato)
Z uwagi na urodzaj Hazy DIPA piwom tym dedykowana jest osobna kategoria, a więc soczyste, mętne, z niebyt wysoką goryczką, zdradliwie pijalne Double New England IPA, DDH i TDH DIPA.
- Hazy Imperial IPA**** - należy opisać piwo, np. ekstrakt, Triple Hazy IPA, DDH IPA, etc.
- Other IPA (14-22ºPlato)
Inne, gdzie indziej niesklasyfikowanie odmiany IPA, czyli klasyczne angielskie IPA, IPA na belgijskich drożdżach, o ile nie pasuje do White IPA, żytnie IPA, Brut IPA. Uwaga: nie wyróżniamy stylu New Zealand IPA, w zależności od charakteru piwa, powinno być ono zgłoszone w kategorii 21. West Coast IPA lub 22. East Coast IPA. Polskie IPA należy zgłaszać w kategorii 29. Polish Ale.
- English IPA
- Belgian IPA
- Rye IPA
- Brut IPA
- Rice IPA
- Milkshake IPA (10-18º Plato)* - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu
- White IPA (14-18º Plato)
- Inne IPA**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Polish Ale (10-18ºPlato)
Kategoria przeznaczona dla polskich Ale, także tych ciemnych, które powstają wyłącznie na polskim chmielu, przy czym dopuszczalne są odmiany zagraniczne, o ile pochodzą z polskich upraw.
- Polskie Pale Ale* - należy podać odmianę/y dodanego chmielu
- Inne Polskie Jasne Ale**** - należy opisać styl bazowy oraz odmianę/y dodanego chmielu
- Ciemne Polskie Ale**** - należy opisać styl bazowy oraz odmianę/y dodanego chmielu
- Polish IPA (14-18)ºPlato
Kategoria przeznaczona dla polskich IPA, które powstają wyłącznie na polskim chmielu, przy czym dopuszczalne są odmiany zagraniczne, o ile pochodzą z polskich upraw. W tej kategorii dopuszczalne jest zgłoszenie imperialnych wersji polskich IPA.
- Polskie West Coast IPA* - należy podać odmianę/y dodanego chmielu
- Polskie Hazy IPA* - należy podać odmianę/y dodanego chmielu
- Polskie Black IPA* - należy podać odmianę/y dodanego chmielu
- Inne Polskie Jasne IPA**** - należy opisać piwo/odmiany dodanego chmielu/co je wyróżnia
- Grodziskie
Styl piwa wywodzący się z Wielkopolski, a konkretnie z Grodziska Wielkopolskiego. Dziś warzony na całym świecie. W kategorii tej stawiamy na klasyczne grodziskie, jak i na wariację na jego temat o wyższym ekstrakcie, z dodatkami lub z nietypowym rodzajem dymienia.
- Piwo Grodziskie (7-9º Plato)
- Nowe Grodziskie* - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu
- Hefeweizen (10-15ºPlato)
Klasyczne piwo pszeniczne w stylu bawarskim. Jedno z najczęściej warzonych piw w polskich browarach. Klasyka.
- Hefeweizen
- Kristalweizen
- Dunkelweizen, Weizenbock & Roggenbier (10-20ºPlato)
Pozostałe piwa pszeniczne i żytnie na charakterystycznych bawarskich szczepach drożdży wnoszących do piwa nuty bananów i goździków. Łącznie z mocniejszym wariantem, czyli Weizenbockiem.
- Dunkelweizen (10-16º Plato)
- Weizenbock (>16º Plato)
- Roggenbier
- Witbier
Belgijskie piwo pszeniczne, z kolendrą i skórką gorzkiej pomarańczy. Także w wersji z nowofalowymi chmielami lub z wyższym ekstraktem początkowym.
- Witbier (10-15º Plato)
- American Witbier (10-16º Plato)
- Grand Cru (15-18º Plato)
- Belgian Ale (10-18ºPlato)
W tej kategorii oceniane będą jasne belgijskie Ale za wyjątkiem Witbierów oraz mocnych belgijskich Ale.
- Belgian Pale Ale (10-14ºPlato)
- Belgian Blond Ale (13-18ºPlato)
- Saison (10-18ºPlato)
- Saison z dodatkami (10-18ºPlato)* - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu
- Belgian Strong Ale (16-24ºPlato)
Trzon tej kategorii stanowią piwa klasztorne, ale trafić tu powinny również te inspirowane diabelskim piwem Duvel.
- Dubbel (16-18ºPlato)
- Tripel (18-20ºPlato)
- Quadrupel (20-24ºPlato)
- Belgian Golden Strong Ale (18-22ºPlato)
- Bohemian Lager (9-14ºPlato)
Pils po czesku, z dopuszczalnym w tej kategorii diacetylem, solidną podbudową słodową oraz mocnym nachmieleniem. Również w wersji sesyjnej, znanej jako Desitka. Jasne lagery na polskich chmielach można zgłaszać do kategorii 41. Polish Other Lager.
- Desitka (9-10,9ºPlato)
- Czeski Pils (11-14ºPlato)
- German Pils (10-14ºPlato)
Klasyczny, goryczkowy Niemiecki Pils. Pilsy na polskich chmielach można zgłaszać do kategorii 41. Polish Other Lager.
- Niemiecki Pils
- Other German Lager (10-14ºPlato)
Niemieckie lagery, zaczynając od Hellesa, Dortmundera na Kellerze kończąc. W tej kategorii należy zgłaszać też piwa w stylu wywodzącym się z Kolonii, czyli Koelsch. Pils Niemiecki powinien być zgłoszony w kategorii 38. German Pils (10-14ºPlato). Inne lagery o niemieckim rodowodzie, ale wyłącznie na polskich chmielach można zgłaszać do kategorii 41. Polish Other Lager.
- Helles
- Dortmunder
- Kellerbier
- Koelsch
- Polish Pils (9-13ºPlato)
Polski Pils, to brzmi dumnie. W tej kategorii promujemy piwa dolnej fermentacji, które powstają wyłącznie na polskich odmianach chmielu, przy czym dopuszczalne są odmiany zagraniczne, o ile pochodzą z polskich upraw.
- Polska Desitka* - należy podać odmianę/y dodanego chmielu
- Polski Pils* - należy podać odmianę/y dodanego chmielu
- Other Polish Lager (12-18ºPlato)
Mocniejsze wersje lagerów, które powstają wyłącznie na polskich odmianach chmielu, przy czym dopuszczalne są odmiany zagraniczne, o ile pochodzą z polskich upraw. W tej kategorii można także zgłosić lagery z dodatkiem polskich nowofalowych odmian chmielu oraz inne polskie lagery wyłącznie na polskich odmianach chmielu, np. Marcowe, Koźlaki, Schwarzbier, Tmave, etc.
- Polskie Jasne Pełne* - należy podać odmianę/y dodanego chmielu
- Mocny Polski Jasny Lager* - należy podać odmianę/y dodanego chmielu
- Nowofalowy Polski Jasny Lager* - należy podać odmianę/y dodanego chmielu
- Inny Polski Lager**** - należy opisać piwo/odmiany dodanego chmielu/co je wyróżnia
- Other Lager (10-22ºPlato)
Pozostałe lagery, które nie zostały sklasyfikowane gdzie indziej. Inne lagery na polskich chmielach można zgłaszać do kategorii 41. Polish Other Lager.
- Nowofalowy Pils
- Italian Pils
- Strong Lager
- India Pale Lager
- Inne lagery**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Märzen (13-15ºPlato)
Niemieckie pełne piwo o wyraźnie słodowym smaku i aromacie pochodzącym ze słodu monachijskiego. Charakteryzuje się czystym profilem i miedzianą barwą. Marcowe na polskich chmielach można zgłaszać do kategorii 41. Polish Other Lager.
- Marcowe
- Other Amber Lager (10-16ºPlato)
W kategorii bursztynowych lagerów powinny znaleźć się piwa, w których słód odgrywa pierwszoplanową rolę. W tej kategorii zgłaszać należy też piwo w stylu wywodzącym się z Duesseldorfu, czyli Alt. Inne bursztynowe lagery na polskich chmielach można zgłaszać do kategorii 41. Polish Other Lager.
- Vienna Lager
- Polotmave
- Alt
- Bock (>16ºPlato)
Koźlaki, we wszystkich swoich odsłonach za wyjątkiem wersji wędzonej (60. Smoked Beer), ciemnej i pszenicznej (29. Dunkelweizen, Weizenbock & Roggenbier (10-20ºPlato). W tej kategorii znajdują się też koźlaki górnej fermentacji zwane koźlakami holenderskimi. Koźlaki na polskich chmielach można zgłaszać do kategorii 41. Polish Other Lager.
- Koźlak Tradycyjny (16-18º Plato)
- Maibock (16-18º Plato)
- Doppelbock (>18º Plato)
- Koźlak Jesienny (Holenderski)
- Eisbock
- Dark Lager (10-15ºPlato)
Ciemne lagery, od słodkiego wywodzącego się z Czech Tmavé, przez łagodne Munich Dunkel, aż do palonych Schwarzbier. Ciemne lagery na polskich chmielach można zgłaszać do kategorii 41. Polish Other Lager.
- Munich Dunkel
- Schwarzbier
- Tmave
- Sour Ale
W tej kategorii grupujemy piwa kwaśne, bez dodatków i owoców, zarówno te klasyczne pochodzenia niemieckiego, jak i te nowofalowe, które trudno przypisać do konkretnego stylu. Piwa kwaśne o belgijskim rodowodzie należy zgłaszać w kategorii 48. Belgian Sour Ale, te belgijskie z owocami w kategorii 49. Fruit Belgian Sour Ale, kwaśne z owocami w kategoriach 50. Fruit Sour Ale lub 51. Other Fruit Sour Ale, zaś leżakowane w drewnie w kategorii 58. Wood & Barrel Aged Wild Beer.
- Berliner Weisse
- Gose
- Inne Sour Ale*** - należy określić styl bazowy piwa
- Belgian Sour Ale
Belgijskie Sour Ale w wersjach klasycznych.
- Flanders Red Ale
- Oud Bruin
- w stylu Lambic/w stylu Gueze
- Fruit Belgian Sour Ale
W tej kategorii należy zgłaszać wszystkie piwa kwaśne o belgijskim rodowodzie, do których zostały dodane owoce, np. Flanders Red Ale z owocami, Oud Bruin z owocami, Lambic z owocami.
- Belgijskie Sour Ale z owocami*,*** - należy określić styl bazowy piwa oraz rodzaj użytych owoców
- Fruit Sour Ale
Kwaśne piwa o niemieckim rodowodzie z dodatkami.
- Berliner Weisse z dodatkami* - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu
- Gose z dodatkami* - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu
- Other Fruit Sour Ale
Kwaśne piwa z dodatkami, za wyjątkiem tych z belgijskim rodowodem lub tych, które były też leżakowane z drewnem.
- Catharina Sour* - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu
- Inne piwa kwaśne z dodatkami**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Pastry Sour
Kwaśne, owocowe i słodkie lub półsłodkie. Kategoria obejmuje wszystkie rodzaje Pastry Sour – niezależnie od mocy i dodatków, także wersje leżakowane w drewnie.
- Pastry Sour**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Fruit Beer
Piwa z dodatkiem owoców za wyjątkiem piw kwaśnych z owocami oraz Milkshake IPA. Mamy tu więc piwa z owocami, pulpą owocową, sokiem, a także hybrydy piwa i wina (Grape Ale) oraz piwa i cydru (Graff).
- Fruit Ale* - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu
- Fruit IPA* - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu
- Grape Ale
- Graff*** - należy określić styl bazowy piwa
- Inne piwa z owocami**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Honey Beer
Piwa miodowe, w pewnym momencie były polską specjalnością. Nawet dziś wiele browarów restauracyjnych ma je w swojej ofercie. W tej kategorii należy zgłaszać też Braggoty, które są połączeniem piwa i miodu pitnego.
- Braggot* - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu
- Piwo z miodem**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Field Beer
Piwa z warzywami, oczywiście w pierwszej kolejności dynia, jako składnik Pumpkin Ale. Jednak kreatywność piwowarów nie zna granic. Jakimi dodatkami zaskoczą nas browary?
- Pumpkin Ale
- Piwo z warzywami*,*** - należy podać rodzaj użytych warzyw, dodatków lub odmian chmielu oraz podać styl bazowy
- Beer with Hemp Addition
Piwa z dodatkiem suszu lub olejku z konopi siewnej.
- Piwo z dodatkiem konopi**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Beer with Special Ingredients
Po co dodawać do piwa coś oprócz: wody, słodu, chmielu i drożdży? Bo można. Nie jesteśmy skrępowani przepisami Reinheitsgebot, korzystajmy z tego. W tej kategorii nie powinny być wystawiane Portery lub Stouty z dodatkami. Również jeśli Wasze piwo jest przede wszystkim IPA, a dodatek herbaty jest jedynie elementem kompozycji, raczej powinno trafić do którejś z kategorii z IPA w nazwie.
- Piwo z chili**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Piwo z herbatą**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Piwo z kawą (oprócz Coffee Stout/Porter)**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Xmas Ale – piwo świąteczne**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Piwo z przyprawami**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Piwo z orzechami**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Herbal Ale**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Piwo z innymi dodatkami*,**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Wood & Barrel Aged Wild Beer
Dzikie i kwaśne piwa leżakowane w drewnie, również te z owocami, których nie można przypisać do innych kategorii.
- Wood & Barrel Aged Brett Ale**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/rodzaj beczki/co je wyróżnia
- Wood & Barrel Aged Sour Ale**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/rodzaj beczki/co je wyróżnia
- Wood & Barrel Aged Sour Ale z owocami**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/rodzaj beczki/co je wyróżnia
- Wood & Barrel Aged Beer
Wszystkie piwa leżakowane w drewnie lub z drewnem, których nie można przypisać do innych kategorii.
- Wood & Barrel Aged Beer**,*** - należy podać rodzaj użytej beczki i po jakim alkoholu oraz określić styl bazowy piwa
- Smoked Beer
Piwa dymione, inaczej zwane też wędzonymi, to polska specjalność, stąd też osobna kategoria dla tych piw. Dymione Portery Bałtyckie lub Imperialne Stouty i górnofermentacyjne Portery należy zgłaszać w kategorii 15. Specialty Baltic Porter lub 10. Specialty Imperial Stout/Porter. Inne piwa torfowe, poza Porterami i Stoutami, należy zgłaszać w kategorii 65. F. Piwa specjalne gdzie indziej niesklasyfikowane.
- Dymiony Jasny Lager/Ale*- należy podać czym był dymiony słód lub pochodzenie nut dymnych
- Lekki Dymiony Stout/Porter (10-14ºPlato)* - należy podać czym był dymiony słód lub pochodzenie nut dymnych
- Mocny Dymiony Stout/Porter (15-20ºPlato)* - należy podać czym był dymiony słód lub pochodzenie nut dymnych
- Rauchbier
- Rauchbock (>16º Plato)
- Lichetenheiner
- Inne piwa dymione**** - należy opisać styl bazowy piwa oraz pochodzenie wędzonki
- Historical Beer
Wszelkie piwa historyczne z Polski i nie tylko.
- Jopejskie
- Sahti
- Biere de garde
- Schoeps
- Albae Cerevisiae
- Rosanke
- India Export Porter
- Inne piwo historyczne*** - należy określić styl bazowy piwa
- Ice Beer
Piwa wymrażane. W opisie należy podać styl bazowy, w przypadku piw leżakowanych z drewnem rodzaj beczki lub drewna.
- Piwo wymrażane*** - należy określić styl bazowy piwa
- Piwo wymrażane leżakowane w drewnie i/lub z dodatkami**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Non-Alcohol Beer
W tej kategorii należy zgłaszać jedynie piwa bezalkoholowe bez dodatków, także wersje kwaśne bez dodatków. Piwa bezalkoholowe z dodatkami należy zgłosić w kategorii 64. Non-Alcohol Beer with Special Ingredients.
- Piwo bezalkoholowe do 0,5% obj.*** - należy określić styl bazowy piwa
- Non-Alcohol Beer with Special Ingredients
W tej kategorii należy zgłaszać wszelkie piwa bezalkoholowe z dodatkami. Piwa bezalkoholowe bez dodatków należy zgłosić w kategorii 63. Non-Alcohol Beer.
- Piwo bezalkoholowe do 0,5% obj. z dodatkami*,*** - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu oraz określić styl bazowy piwa
- Specialty Beer
Wiemy, że kreatywności piwowarów nie da się zamknąć w kilkudziesięciu kategoriach, jeśli więc Wasze piwo nie pasuje do żadnej z wcześniejszych kategorii zawsze możecie je zgłosić w tej. Organizatorzy zastrzegają sobie, podobnie jak w innych kategoriach, ale w szczególności w tej, możliwość przesunięcia piwa do innej kategorii.
- Piwo z alternatywnymi źródłami cukru**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Piwa fermentowane drożdżami Kveik**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Piwa fermentacji mieszanej**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Brett Ale i inne piwa fermentacji spontanicznej, także z dodatkami**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
- Low-Alcohol Beer (0,5%-3% alk. obj.)*,*** - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu oraz określić styl bazowy piwa
- Piwa specjalne gdzie indziej niesklasyfikowane**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżni
* - należy podać rodzaj użytych owoców, warzyw, dodatków lub odmian chmielu
** - należy podać rodzaj użytej beczki i po jakim alkoholu
*** - należy określić styl bazowy piwa
**** - należy opisać piwo/składniki/dodatki/styl bazowy/co je wyróżnia
Dodatkowo w Konkursie Piw Rzemieślniczych Kraft Roku 2024 zostaną wręczone Nagrody Specjalne na podstawie klasyfikacji medalowej - sumy punktów za zdobyte medale, gdzie medal złoty to 5 punktów, medal srebrny to 3 punkty, a medal brązowy 1 punkt. Nagrodę Specjalną w danej klasyfikacji zdobędzie browar, który uzyska najwyższą sumę punktów. Zasady wyliczania zostały wyjaśnione w regulaminie Konkursu. Będą to Nagrody dla browaru, który:
- zdobył najwięcej i najbardziej cennych medali spośród wszystkich kategorii:
„KPR Debiutant Roku 2024” - dla browarów, które rozpoczęły komercyjną sprzedaż piwa między 1 stycznia 2024 a 22 listopada 2024.
- zdobył najwięcej i najbardziej cennych medali spośród 5-ciu najliczniej obsadzonych kategorii Konkursu (liczą się piwa ocenione):
„KPR Dominatorzy Roku 2024”
zdobył najwięcej i najbardziej cennych medali spośród wybranych kategorii o wiodącym temacie:
- „KPR Mistrzowie IPA 2024” - spośród kategorii 17-28,
- „KPR Mistrzowie Polskich Chmieli 2024” – spośród kategorii 29-30 oraz 40-41,
- „KPR Mistrzowie Lagerów 2024” – spośród kategorii 13-16 oraz 37-46,
- „KPR Mistrzowie Stoutów i Porterów 2024" – spośród kategorii 4-16 (w tym Stouty i Portery BA),
- „KPR Mistrzowie Kwasów i Dzikusów 2024” – spośród kategorii 47-52 oraz 58.
Masz pytania dotyczące Konkursu lub kategorii? Napisz: kpr@kraftroku.pl