Konkurs Piw Rzemieślniczych - Kraft Roku 2022

Wytyczne Szefa Jury KPR 2022, Tomasza Kopyry 

 

Harmonogram:

Wspólnie z Tomasz Kopyra, Szefem Jury KPR Kraft Roku 2022, prezentujemy Harmonogram oraz Kategorie Konkursu Piw Rzemieślniczych 2022:
||| 6 października 2022: ogłoszenie kategorii i otwarcie formularza zgłoszeniowego: https://kraftroku.pl/zgloszenie/formularz.html
||| do 2 grudnia 2022: przyjmowanie zgłoszeń
||| do 2 grudnia 2022: nadsyłanie piw.
||| 12-14 grudnia 2022: obrady Jury.
||| 14 grudnia: Ogłoszenie Wyników KPR 2022, Kraków, Klub Studio

W 2021 roku Konkurs ponownie został zorganizowany równolegle z Sympozjum Piwowarów Zawodowych między 12 a 14 grudnia w Krakowie. Organizatorem SPZ jest Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych.

Wyniki KPR Kraft Roku 2022!

Międzynarodowe grono sędziów wybrało najlepsze piwo w Polsce, spośród rekordowych 754 zgłoszeń. Kraftem Roku 2022 został trunek w rodzimym stylu piwnym: Porter Bałtycki!

W połowie grudnia w Krakowie odbyła się piętnasta edycja największego i najstarszego w naszym kraju Konkursu Piw Rzemieślniczych, który organizuje dystrybutor surowców dla browarów – Browamator, obchodzący swój jubileusz 20-lecia działalności. To był także największy w historii konkurs piw profesjonalnych, bo 119 podmiotów z branży zgłosiło aż 754 piwa, które ocenione zostały w 58 kategoriach! Nagrodą główną - Kraft Roku – czyli tytuł dla najlepszego piwa zdobył „Porter 180”, które uwarzył piwowar Krzysztof Zawlik w Kultowym Browarze Staropolskim ze Zduńskiej Woli.

W tym roku Konkurs odbył się po raz pierwszy w krakowskim Klubie Studio równolegle i w partnerstwie z konferencją branżową Sympozjum Piwowarów Zawodowych (organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych). Uświetnieniem zakończenia obu imprez była uroczysta Gala Ogłoszenia Wyników Konkursu Piw Rzemieślniczych 2022, którą ze sceny poprowadził przewodniczący jury sędziów – Tomasz Kopyra. Wydarzenie zebrało kilkuset przedstawicieli małych browarów rzemieślniczych, restauracyjnych i regionalnych z całego kraju. Można więc uznać, że było to święto polskiego piwowarstwa.

Przed Galą przez 3 dni międzynarodowe grono 41 sędziów piwa z Polski, Belgii, Niemiec, Czech, Słowacji, Panamy, USA, Niemiec, Litwy, Włoch, Finlandii, Belgii, Niemiec, Ukrainy, Holandii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii oceniło rekordową liczbę 754 piw, w 58 kategoriach i w ponad 100 podkategoriach. Odbyły się eliminacje, następnie finały, a grand jury spośród zwycięzców kategorii za najlepsze piwo całego Konkursu uznało „Porter 180”, które uwarzył piwowar Krzysztof Zawlik w Kultowym Browarze Staropolskim ze Zduńskiej Woli.

- Ta edycja konkursu jest wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo trudnych dla branży czasów uzyskaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń od polskich browarów rzemieślniczych, bo aż 754 piwa! Frekwencja cieszy, bo wiemy od sędziów z zagranicy, że konkursy na świecie w ostatnich miesiącach notowały mniej zgłoszeń niż w ubiegłych latach. Międzynarodowe grand jury konkursu, które wybierało Kraft Roku 2022 spośród zdobywców złotych medali, uznało za najlepsze piwo w stylu, które w pełni reprezentuje polskie piwowarstwo, czyli Porter Bałtycki. To mocne, bogate, kawowo-czekoladowe piwo dolnej fermentacji, z których polscy piwowarzy słyną na świecie od lat. Jednocześnie sędziowie po obradach docenili pozostałych złotych medalistów, określając poziom piw, jako „światowy” – powiedział Tomasz Kopyra, szef jury KPR Kraft Roku 2022.

Ten wieczór był także wyjątkowy dla przedstawiciela Kultowego Browaru Staropolskiego ze Zduńskiej Woli, który w imieniu autora najlepszego piwa konkursu odebrał nagrodę Kraft Roku 2022 ze sceny:

- Chciałbym podziękować przede wszystkim naszemu piwowarowi Krzysztofowi Zawlikowi, bo dzięki niemu warzymy tak dobrego portera i zdobywamy tak ważne nagrody – powiedział Bartosz Margasiński, dyrektor handlowy Kultowego Browaru Staropolskiego.

Podczas gali świętowano także 20 lat działalności Browamatora, czyli organizatora Kraftu Roku. Firma zajmuje się dystrybucją surowców dla browarów, a Konkurs Piw Rzemieślniczych organizuje od 2007 roku dla promocji piwowarstwa rzemieślniczego w Polsce. Założyciele i właściciele - Ziemowit Fałat i Przemysław Czarnik - podsumowali ze sceny ten czas, prezentując pamiątkowe zdjęcia z działalności firmy opatrzone komentarzem.

- Od 2002 roku zaopatrujemy w najlepsze surowce i najlepszy sprzęt polskie browary, po to, aby mogły warzyć najlepsze piwa. Przez te 20 lat dużo się działo: od pierwszych dostaw dla piwowarów hobbystów, potem dostarczając do browarów profesjonalnych od 2004 roku. Początki firmy to były czasy, kiedy jeździliśmy po Polsce z promocją i edukacją dotyczącą warzenia piwa. Organizowaliśmy Konkurs Piw Domowych w Żywcu, przy okazji festiwalu Birofilia, a od 2007 Konkurs Piw Rzemieślniczych wraz z Andrzejem Sadownikiem, a potem od 2014 roku z Tomaszem Kopyrą. Z perspektywy tych 20 lat to niesamowite doświadczenie obserwując, jak ta scena piwna w Polsce rosła i w jakim miejscu jest teraz. Myślę, że także z naszym dużym udziałem – powiedział Ziemowit Fałat, współwłaściciel Browamatora.

Konkurs Piw Rzemieślniczych - Kraft Roku – organizowany jest przez Browamator  od 2007 dla promocji piwowarstwa rzemieślniczego. Najlepsze piwo Konkursu otrzymuje tytuł Kraft Roku. Szefem jury konkursu jest Tomasz Kopyra, sędzią technicznym Mateusz Puślecki. Piwa ocenia międzynarodowe grono ekspertów: sędziów certyfikowanych piwa, sensoryków i piwowarów w browarach oraz specjalistów pracujących w branży piwnej od wielu lat. Od 2022 roku organizowany przy współpracy z Sympozjum Piwowarów Zawodowych oraz przy patronacie Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych.

Pełne wyniki Konkursu Piw Rzemieślniczych Kraft Roku 2022, zdjęcia z konkursu oraz ceremonii wręczenia nagród dostępne są na stronie kraftroku.pl: https://kraftroku.pl/post/wyniki-konkursu-piw-rzemieslniczych-kraft-roku-2022,27.html 

Ogłoszenie wyników online z kanału Tomasza Kopyry: