Konkurs Piw Rzemieślniczych - Kraft Roku 2023

Wytyczne Szefa Jury KPR 2023, Tomasza Kopyry 

Harmonogram:

???? 31 maja. Ogłoszenie:
- kategorii: https://kraftroku.pl/post/kategorie-konkursu-piw-rzemieslniczych-kraft-roku-2023,28.html
- Regulaminu: https://kraftroku.pl/regulamin.html
???? 3 lipca. Otwarcie formularza rejestracyjnego i przyjmowanie zgłoszeń: https://kraftroku.pl/zgloszenie/formularz.html
???? 3 lipca-28 września - możliwość zgłoszenia i opłacenia piw w promocyjnej cenie Early Bird -> każde zgłoszenie 200 zł netto
???? 29 września-24 listopada - czas na zgłoszenie piw w cenie regularnej -> każde zgłoszenie 250 zł netto
???? 13-24 listopada: nadsyłanie piw
???? 10-13 grudnia: obrady Jury
???? 13 grudnia: Gala Finałowa KPR 2023 - na zakończenie Sympozjum Piwowarów 

W 2023 roku Konkurs ponownie został zorganizowany równolegle z Sympozjum Piwowarów między 10 a 13 grudnia w Krakowie. Organizatorem SP jest Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych, partner KPR 2023.

Wyniki KPR Kraft Roku 2023!

Międzynarodowe grono sędziów wybrało najlepsze piwo w Polsce, spośród rekordowych 810 zgłoszeń. Kraftem Roku 2023 zostało piwo "Latający Jeleń", Imperialny Porter Bałtycki, uwarzony przez Mateusza Jachimczaka z Browaru Kazimierz!

Konkurs organizowany jest od 2007 roku przez Browamatora, jednego z głównych dostawców surowców do warzenia piwa w Polsce. O medale w 59 kategoriach mogły walczyć tylko takie piwa, których nie warzy się na dużą skalę – nie więcej niż 10 tysięcy hektolitrów rocznie. Spośród piw, które zdobyły złote medale, jurorzy wybrali to najlepsze.

Najwięcej medali w Konkursie zgarnęły browary Trzech Kumpli – 15, PINTA – 12 i PINTA Barrel Brewing – 10.

Po raz pierwszy przyznane zostały Nagrody Specjalne dla browarów, które zostały wyłonione jako najlepsze według tegorocznej klasyfikacji medalowej. Debiutantem Roku 2023 został Browar Gwarno z Zakopanego. Mistrzami IPA okrzyknięto Browar PINTA. Mistrzami Jasnych Lagerów okazały się ex aequo Browar Górniczo-Hutniczy z Krakowa i Świętosław Dębicki. Tytuł Mistrzów Stoutów i Porterów trafił do Trzech Kumpli, a Mistrzów Kwasów i Dzikusów – do PINTA Barrel Brewing.

Tegoroczna edycja trzeci rok z rzędu okazała się rekordowa pod względem liczby zgłoszonych piw. Ich oceną zajmował się zespół doświadczonych, certyfikowanych sędziów piwnych m.in. z Polski, Włoch, Finlandii, Niemiec, Japonii, Panamy i USA pod przewodnictwem Tomka Kopyry.

Pełne wyniki KPR 2023 z nazwami piw i browarów znajdują się na stronie Kraft Roku: https://kraftroku.pl/post/wyniki-konkursu-piw-rzemieslniczych-kraft-roku-2023,30.html

Głównym celem Konkurs Piw Rzemieślniczych jest promocja polskiego piwowarstwa rzemieślniczego. Oprócz Browamatora w organizacji Konkursu bierze udział Sympozjum Piwowarów Zawodowych. Patronem wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych.

Gala Finałowa KPR 2023 na żywo w kanale YouTube Tomasza Kopyry: