Konkurs Piw Rzemieślniczych - Kraft Roku 2024
Zachęcamy do udziału w 17. edycji Konkursu Piw Rzemieślniczych Kraft Roku - najstarszego i największego Konkursu dla profesjonalnych browarów w Polsce. Jako Browamator, organizator Konkursu, wspólnie z Tomaszem Kopyrą, Szefem Jury KPR2024, zachęcamy do zapoznania się z Kategoriami oraz harmonogramem KPR 2024.
Wytyczne Szefa Jury KPR 2024, Tomka Kopyry:
Masz pytania dotyczące Konkursu lub kategorii? Napisz: kpr@kraftroku.pl
Lista Kategorii KPR 2024 dostępna jest tutaj.
Harmonogram KPR 2024:
- 11 lipca: Ogłoszenie Kategorii oraz publikacja Regulaminu
- 1 sierpnia: start rejestracji zgłoszeń
- 1 sierpnia-30 września - możliwość zgłoszenia i opłacenia piw w promocyjnej cenie Early Bird -> każde zgłoszenie 250 zł netto
- 1 października-22 listopada - czas na zgłoszenie piw w cenie regularnej -> każde zgłoszenie 300 zł netto
- 12-22 listopada: nadsyłanie piw
- 8-9 grudnia: obrady Jury
- 11 grudnia: Gala Finałowa KPR 2024, Klub Studio Kraków - na zakończenie Sympozjum Piwowarów
Nowości, zmiany i najważniejsze informacje:
- KPR rozpoczyna współpracę z międzynarodowymi konkursami piwa - z wymiernymi korzyściami dla Laureatów KPR! Od edycji 2024 zwycięzcy w poszczególnych kategoriach mają możliwość zgłoszenia piw na atrakcyjnych warunkach do najważniejszych profesjonalnych konkursów piwa w Europie:
a) W European Beer Star złoci medaliści każdej z “polskich kategorii” w KPR 2024:
- Grodziskie
- Baltic Porter
- Imperial Baltic Porter
- Wood & Barrel Aged Baltic Porter
- Polish IPA
otrzymują możliwość zgłoszenia dowolnego swojego piwa (niezależnie czy zdobyło lub nie medal w KPR) do European Beer Star 2025 ze zniżką -25%
b) W Brussels Beer Challenge złoci medaliści każdej z “belgijskich kategorii” w KPR 2024:
- Witbier
- Belgian Ale
- Belgian Strong Ale
- Belgian Sour Ale
- Fruit Belgian Sour Ale
otrzymują możliwość bezpłatnego zgłoszenia w Brussels Beer Challenge 2025 piw, które zdobyły złoty medal w wymienionych wyżej kategoriach. - Przy okazji dostarczenia piw ZNOSIMY obowiązek naklejania etykiet konkursowych, o ile wszystkie butelki posiadają oryginalne etykiety browaru - kwestia rozpoznania podczas recepcji. Naklejkę konkursową NALEŻY zastosować tylko w przypadku braku jakiejkolwiek oryginalnej etykiety na butelkach lub puszkach, które są wysyłane do Konkursu.
- Utrzymujemy w Regulaminie zapis dotyczący warunków zgłoszenia piw. Piwo zgłoszone do Konkursu musi być wytworzone na terytorium Rzeczpospolitej Polski, przez podmiot zarejestrowany i prowadzący działalność w Polsce. Do Konkursu dopuszczone zostaną piwa kooperacyjne z browarami zagranicznymi, pod warunkiem spełnienia wszystkich warunków zawartych w punkcie 3. Regulaminu.
- W tegorocznej edycji ogłaszamy 65 kategorii konkursowych oraz Wyróżnienia Specjalne (w tym dwa nowe!), które zostaną przyznane na podstawie klasyfikacji medalowej (wyjaśnienie w Regulaminie Konkursu). Wyróżnienia Specjalne KPR 2024:
a) „KPR Debiutanci Roku 2024” - dla nowych browarów, które rozpoczęły komercyjną sprzedaż piwa w roku, w którym organizowany jest KPR 2024.Wyróżnienie przypadnie debiutującemu browarowi, który zgromadzi najwięcej cennych medali spośród wszystkich Kategorii. Sponsorem Wyróżnienia Specjalnego jest producent warzelni i zbiorników - Speidel®
b) “KPR Dominatorzy Roku 2024” - nowe Wyróżnienie, które trafi do browaru, który zdobędzie najwięcej i najbardziej cennych medali spośród 5-ciu najliczniej obsadzonych Kategorii Konkursu (liczą się piwa ocenione). Sponsorem Wyróżnienia Specjalnego jest STM Beer - dystrybutor w Polsce puszkarek brytyjskiej firmy Micro Can dedykowanych dla browarów rzemieślniczych.
c) "KPR Mistrzowie IPA 2024” - Wyróżnienie przypadnie browarowi, który zgromadzi najwięcej punktów spośród Kategorii 17-28 - piw mocno chmielonych. Sponsorem Wyróżnienia Specjalnego jest amerykański producent chmielu - Yakima Chief Hops®
d) “KPR Mistrzowie Polskich Chmieli 2024” - nowe Wyróżnienie, które przypadnie browarowi, który zgromadzi najwięcej punktów spośród Kategorii 29-30 oraz 40-41 - piw chmielonych wyłącznie chmielem uprawianym w Polsce. Sponsorem Wyróżnienia Specjalnego jest polski producent chmielu - PolishHops
e) „KPR Mistrzowie Lagerów 2024”- Wyróżnienie przypadnie browarowi, który zgromadzi najwięcej punktów spośród Kategorii 13-16 oraz 37-46 - zarówno w jasnych, jak i ciemnych lagerach. Sponsorem Wyróżnienia Specjalnego jest producent słodu - Viking Malt
f) "KPR Mistrzowie Stoutów i Porterów 2024" - Wyróżnienie przypadnie browarowi, który zgromadzi najwięcej punktów spośród kategorii 4-16, czyli w piwach ciemnych - Stoutach i Porterach (w tym także barrel aged i z dodatkami). Sponsorem Wyróżnienia Specjalnego jest producent słodu - Weyermann®
g) „KPR Mistrzowie Kwasów i Dzikusów 2024” - Wyróżnienie przypadnie browarowi, który zgromadzi najwięcej punktów spośród kategorii 47-52 oraz 58. Sponsorem Wyróżnienia Specjalnego jest producent suchych aktywnych drożdży oraz produktów do piw kwaśnych i dzikich Fementis®
Konkurs organizujemy we współpracy z Sympozjum Piwowarów, które odbędzie się między 9 a 11 grudnia w Krakowie. Organizatorem Sympozjum Piwowarów jest Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych.
Ogłoszenie wyników Konkursu odbędzie się w środę 11 grudnia 2024 w krakowskim Klubie Studio, w trakcie Gali Finałowej KPR Kraft Roku 2024, otwartej dla wszystkich chętnych. Szczegóły uczestnictwa przedstawimy wkrótce.
Lista Kategorii KPR 2024 dostępna jest tutaj.
Masz pytania dotyczące Konkursu lub kategorii? Napisz: kpr@kraftroku.pl
Wyniki KPR Kraft Roku 2024!
Międzynarodowe Jury Konkursu Piw Rzemieślniczych Kraft Roku za najlepsze polskie piwo kraftowe 2024 roku uznało Lager Trzech Kumpli uwarzony przez Jakuba Rośka z Browaru Trzech Kumpli. Zdobywca tytułu Kraft Roku 2024 okazał się lepszy od ponad 800 innych piw ze 113 polskich browarów rzemieślniczych.
Konkurs organizowany jest od 2007 roku przez Browamatora, jednego z głównych dostawców surowców do warzenia piwa w Polsce. O medale w 65 kategoriach mogły walczyć tylko takie piwa, których nie warzy się na dużą skalę – nie więcej niż 10 tysięcy hektolitrów rocznie. Spośród piw, które zdobyły złote medale, jurorzy wybrali to najlepsze.
- Nie sądziłem, że kiedykolwiek zdobędziemy to najważniejsze wyróżnienie w polskim piwowarstwie kraftowym, bo jest na naszym rynku tak wiele wspaniałych piw. Niesamowite i zarazem budujące jest to, że Lager Trzech Kumpli, który został zaprojektowany jako proste, powtarzalne, codzienne, ale jakościowe piwo, zdobyło uznanie wśród sędziów KPR 2024 – powiedział po odbiorze nagrody Piotr Sosin, założyciel i współwłaściciel Browaru Trzech Kumpli.
Najwięcej medali w Konkursie zgarnęły browary Nepo Brewing – 23, Browar PINTA – 14, Trzech Kumpli – 13 i PINTA Barrel Brewing – 11.
Po raz drugi przyznane zostały Wyróżnienia Specjalne dla browarów, które zostały wyłonione jako najlepsze według tegorocznej klasyfikacji medalowej. Debiutantem Roku 2024 zostały Browary Radomskie. Tytuły Mistrzów IPA oraz Mistrzów Kwasów i Dzikusów trafiły do Nepo Brewing. Mistrzami Lagerów okazał się Browar Trzech Kumpli, a Mistrzów Stoutów i Porterów – do PINTA Barrel Brewing. Mistrzowie Polskich Chmieli to Browar Recraft. Domiatorami KPR 2024 zostali piwowarzy z Browaru PINTA – to wyróżnienie dla browarów, które otrzymały najwięcej najcenniejszych medali spośród pięciu kategorii, do których wszystkie z browarów zgłosiły najwyższą liczbę piw.
Tegoroczna edycja czwarty rok z rzędu okazała się rekordowa pod względem liczby zgłoszonych piw – 819. Ich oceną zajmował się zespół doświadczonych, certyfikowanych sędziów piwnych m.in. z Polski, USA, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Panamy, Ukrainy, Belgii, Wielkiej Brytanii, Indii, Słowacji pod przewodnictwem Tomka Kopyry.
Pełne tegoroczne wyniki z nazwami piw i browarów znajdują się na stronie Kraft Roku: https://kraftroku.pl/post/wyniki-konkursu-piw-rzemieslniczych-kraft-roku-2024,40.html
Głównym celem Konkurs Piw Rzemieślniczych jest promocja polskiego piwowarstwa rzemieślniczego. Konkurs jest organizowany we współpracy z Sympozjum Piwowarów. Patronem wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych.
Gala Finałowa KPR 2024 na żywo w kanale YouTube Tomasza Kopyry: