Kategorie konkursowe KPR - Kraft Roku 2016 - wytyczne Szefa Jury

Kategorie konkursowe KPR - Kraft Roku 2016 - wytyczne Szefa Jury

Ponieważ nad Wisłą, Wartą i Odrą warzy się dziś piwa niemal w każdym stylu znanym na świecie, chcemy, żeby kategorie konkursowe odzwierciedlały to bogactwo. Tak, aby każdy browar mógł się pochwalić tym, co ma najlepszego w swojej ofercie, a nie musiał dostosowywać się do kategorii narzuconych w konkursie. W związku z tym zwiększamy liczbę kategorii do 30 i ułatwiamy przypisanie piw do każdej z nich.

W kategoriach pogrupowaliśmy style pokrewne, które łączą historyczne pochodzenie, używane surowce lub po prostu podobny smak i zapach. Podział ten został zaproponowany przez szefa Jury – Tomasza Kopyrę, na podstawie jego doświadczeń w konkursach międzynarodowych, gdzie często w jednej kategorii oceniane są piwa w kompletnie różnych stylach. Wbrew pozorom, sędziom łatwiej jest rzetelnie ocenić dane piwo, gdy browar precyzyjnie zadeklaruje, w jakim stylu chciał uwarzyć piwo i w jakim powinno być oceniane, niż w sytuacji gdy wysyłane piwo częściowo mieści się w kategorii, ale jednak istotnie odbiega od wzorca danego stylu. Dlatego piwo będzie oceniane w nawiązaniu do stylu, a dopiero później, na tej samej zasadzie na jakiej przyznawane są np. tytuły najlepszego piwa w całym konkursie będą przyznawane medale w całej kategorii.

Jako organizatorzy zastrzegamy sobie prawodo wydzielenia lub połączenia kategorii w zależności od liczby zgłoszeń. Ważne jest, aby precyzyjnie zakwalifikować zgłaszane piwo do odpowiedniej podkategorii.

W razie wątpliwości do której kategorii zgłosić piwo, zapraszamy do konsultacji z szefem Jury – Tomaszem Kopyrą  - tomasz.kopyra@gmail.com.

W wyborze odpowiedniej kategorii pomocne mogą też być Wytyczne Szefa Jury w wersji video: